Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
28.06.2012
Koupat se ve špinavé vodě nechceme ani v rybníce, natož tak ve vlastním bazénu. Říkáte si, jak je možné, že máte vodu zase zakalenou, když se o ni pečlivě staráte? Možná děláte něco špatně, stačí dodržovat pár základních pravidel a pořídit si ty správné pomocníky, kteří s nečistotami zatočí. Vy už si pak můžete užívat příjemného koupání. Jak tedy na to?
Každý chce mít v bazénu vodu, ve které je radost se koupat, proto si také bazény přeci pořizujeme. V parných letních dnech se v nich krásně osvěžíme, ale abychom si mohli dopřát kvalitní koupání, musíme se o bazén dobře starat. Pokud tak neučiníme, výrazně tím zkracujeme bazénu jeho životnost. Jak ale dosáhnout krásně čisté a hygienicky nezávadné vody v bazénu? Není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Prevence je základ
Prevence je v případě péče o bazén velmi důležitá. Nejde sice o stoprocentní ochranu, která by vám zaručila, že už se o bazén nemusíte dál starat, ale i tak vám výrazně usnadní další údržbu. Pro začátek stačí zabránit nečistotám, aby se do bazénu vůbec dostaly. Říkáte si, jak to udělat?
Nečistoty se do bazénu dostávají dvěma způsoby:
nedostatečná hygiena – před vstupem do bazénu by mělo být samozřejmostí se osprchovat. Problémy v tomto ohledu bývají hlavně s dětmi, protože je tato činnost zdržuje od hraní a dovádění ve vodě. Zkuste je však naučit tento systém dodržovat, ušetříte si starosti s nanesenou trávou, hlínou a kamením v bazénu. Bez osprchování byste neměli do bazénu chodit ani v případě, že jste natření opalovacím krémem. Na vodě by po vás zůstaly mastné skvrny. Pokud nebudete tyto zásady dodržovat, nenechají na sebe vodní řasy a různé zákaly dlouho čekat.
Bazénový vysavač Baracuda X7 Quattro (15 300 Kč) a vestavný filtrační panel Desjoyaux
přírodní podmínky – také příroda se často zasluhuje o to, že nám v bazénu plavou předměty, které tam rozhodně nepatří. Problémem bývají zejména listy okolních stromů. Pokud máte tu možnost, tak bazén do jejich blízkosti neumisťujte. Jestliže však takovéto řešení nepřipadá v úvahu a bazén ke stromům dát musíte, pak je dobré pořídit si zakrytí bazénu. Může jít o posuvné nízké zastřešení, přenosné fóliové zastřešení, lamelové rolety, zastřešení ve formě stříšky nebo krycí plachty. Ve chvílích, kdy v bazénu nikdo nebude tak můžete zabránit, aby se listy, hmyz a další „nečistoty“ dostaly do vody. Pro mechanické čištění dna a stěn bazénu je vhodný speciální vysavač.
Zdroj: Mountfield
Na řadu přichází chemie
Takto je tedy možné mechanicky udržovat bazén v čistém stavu. Poté nastupuje na řadu tzv. chemické ošetření za pomoci bazénové chemie, které je neméně důležité. Nevhodné použití chemických přípravků, nebo jejich úplné vynechání, je častou příčinou problémů.
Vodu v bazénu musíme chemicky čistit po celou sezónu, aby se nám neproměnila na zelenou bažinu. Pokud vám prodejce bazénu doporučil nějaký konkrétní přípravek, vyplatí se jej používat, protože je ověřený a spolehlivý. Všechny tyto přípravky jsou hygienicky a zdravotně testovány, zaručují tak naprostou neškodnost. Pokud během nákupů narazíte na nějaký neznámý a neověřený výrobek, raději neexperimentujte a jeho koupi se vyhněte. Pak byste se totiž mohli podivovat nad tím, že vám vyskočila kožní alergie, máte podrážděnou sliznici nebo v horším případě dokonce trvalé zdravotní potíže.
Co použít?
Během celé koupací sezóny byste měli každý týden měřit hodnotu pH vody v bazénu. Dělá se to pomocí kapkového testeru. Správná hodnota pH je 7,2, pokud tedy naměříte nějakou odchylku, můžete ji upravit do normy přípravkem, jehož název obsahuje označení „pH plus“ nebo „pH mínus“. Vyšší pH má za následek tvorbu minerálních zákalů, zatímco nižší způsobuje korozi kovových povrchů.
Ve vodě neustále vznikají desítky tisíc nejrůznějších mikroorganismů, které jsou potenciálně škodlivé. Musíme ji proto pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí dezinfekčních přípravků. Je tak třeba sledovat obsah chloru ve vodě, který by se měl pohybovat v rozmezí 0,3 až 1 mg na litr vody. Pravidelně do vody přidáváme chlorové tablety, které se pomalu rozpouštějí a do vody chlor doplňují. Pokud se však chcete vyhnout nepříjemnému zápachu chlóru, použijte tzv. bezchlórové přípravky, které jsou vhodnou alternativou. Pro citlivé lidi jsou záchranou, protože nedráždí pokožku, sliznice ani oči, navíc jsou šetrnější i k přírodě. Rozhodně se vyplatí přidávat do vody také tzv. šokový přípravek, který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií. Jde například o Chlor šok nebo Šokchlór a další.
Bazénová chemie Marimex AQuaMar Start, 789 Kč
Jako dobrá prevence slouží tzv. algicidy, což jsou přípravky hubící řasy. Spóry řas se do bazénu dostávají neustále prostřednictvím prachu, větru a deště. Teplé počasí s dostatkem slunečního svitu pak poskytuje ideální podmínky pro jejich rozvoj. Když by se vám ve vodě objevil zákal, použijte vločkové přípravky, které vás ho zbaví. Zákal totiž způsobují organické sloučeniny, barviva a částečky zeminy, ze kterých vločkovače dokážou vytvořit objemnější vločky, jež se pak zachytí ve filtru, případně je vysajete ze dna bazénu.
Pokud nemáte k dispozici žádný prostředek na chemické čištění, pomůže vám při čištění bazénové vody i obyčejná kuchyňská sůl. Nebojte se a bazén pořádně osolte. Sůl totiž dokáže zcela nahradit chlór, voda tak nezapáchá, nedráždí pokožku a navíc má antiseptické účinky.
Důležitá je filtrace
Ve výbavě žádného bazénu by neměla chybět filtrace, která nasává vodu z bazénu, čistí ji přes dvoustupňový filtrační systém a poté vrací zpět do bazénu. Na trhu se dnes setkáte s několika technologiemi filtračních metod. Při výběru je dobré znát objem vody a místní podmínky. Filtrační jednotka by měla umět přefiltrovat celý objem bazénu za nějakých 6 až 8 hodin. Pokud je však bazén hojně využíván a přes den panují vysoké teploty vzduchu, měl by to zvládnout za 3 až 4 hodiny.
Písková filtrace SAND 8000 (8 990 Kč) a Kartušová filtrace M1 (849 Kč), Marimex.cz
Filtraci je dobré zapínat v horkých letních dnech, když v bazénu zrovna nikdo není, můžete ji nechat běžet i několik hodin denně. Pravidelným filtrováním se zbavíte také zakalené vody, ta se dá však odstranit i použitím rozjasňujícího přípravku. Pokud máte filtraci nekvalitní nebo ji nezapínáte příliš často, může se stát, že vám ve vodě selžou i chemické přípravky. Pokud se tak stane, nemáte jinou možnost než vodu vypustit, bazén vyčistit a znovu napustit.
- jap -
Foto: archiv firem
Předchozí články
Relaxujte v nafukovací vířivce
Bezpečnostní plachta na zakrytí bazénu
Zahradní koupání pro děti
Čištění a údržba bazénu nemusí být náročná ani složitá
Článek byl zobrazen 56909 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie
Boj proti hmyzu, hlodavcům a plísním
Pokud selžou tradiční mucholapky a pasti na myši, je čas zavolat odborníky. Firma Grattis se zabývá právě činnostmi s poněkud tajuplným názvem DDD – tedy desinfekce, desinsekce a deratizace.
Jak se zbavit hmyzu v bytě
Známe to všichni. Po náročném dni se chystáme ke spánku a najednou z ničeho nic zaslechneme slabé, ale pronikavé bzučení. Na blahodárný spánek můžeme v tu chvíli zapomenout a to alespoň do té doby, než se s komářím vetřelcem nadobro nevypořádáme. A co pak nezvaní návštěvníci našich šatníků, spíží a ostatních prostor bytu?
Poznejte styl colour riot a zažijte vzpouru barev
Chcete utéct všednosti a trochu rozzářit váš interiér? Nebojte se být extravagantní a pusťte si do bytu trochu barev! Pokud vám nevadí výrazné kombinace, jistě si oblíbíte extravagantní a hravý trend zvaný Colour riot. Takto zařízený interiér vás bude nabíjet pozitivní energií, protože pohled na záplavu barev zvedne náladu každému.
Prázdniny jsou ideální čas na malování dětského pokoje
Děti povyrostly a už se jim nelíbí barvy stěn v dětském pokoji? Na stěnách v dětském pokoji jsou skvrny a fleky, které potřebujete přemalovat? Prázdniny jsou ideální čas na malování nebo rekonstrukci pokoje, protože děti se často pohybují mimo domov, na táborem, u babiček apod. Jaké barvy zvolit a na co si dát při malování dětského pokoje pozor, inspirujte se radami odborníků a designérů.
Nudí vás obklady a klasické výmalby? Zkuste cementovou stěrku
Pokud se vám nelíbí klasické obklady na stěnách nebo keramická dlažba a rádi byste váš interiér ozvláštnili něčím originálním, vyzkoušejte dekorativní cementovou stěrku. Tento materiál se nanáší metodou stírání na jakýkoliv rovný povrch, čímž se vytváří hladký efekt. Stěrku charakterizuje přirozený betonový vzhled hodící se na stěny i na podlahu.
Dekorativní ražená omítka – netradiční a odolné řešení do interiéru i exteriéru
Pokud jste propadli kouzlu přírodních materiálů a chtěli byste, aby obložení fasády vašeho domu připomínalo kámen či cihlu, jistě vás osloví dekorativní ražená omítka. Její výhodou jsou nízké pořizovací náklady, vysoká odolnost, variabilita, snadná údržba a v neposlední řadě také jedinečný vzhled.
Vykouzlete si barevný domov
Pokud vás nudí barva přírodního dřeva a nebojíte se práce ani experimentů, není nic jednoduššího než se pustit do lakování a natírání. K dokonalému výsledku vám dopomůžeme několika užitečnými radami a tipy.
Denas univerzál – co dnes natřete, zítra jak nové najdete
„Co dnes natřete, zítra jak nové najdete“ – reklamní slogan výrobce barev z 80. let 20. století je jistě stále platný, jen je nutno vše dobře udělat, správně postupovat. Návodů, doporučení a rad, zaručených i ověřených, již bylo publikováno mnoho. Firma Denas Color a.s. působí na trhu s barvami již více než 20 let, jsme zárukou kvality a dalšího vývoje ve vlastních laboratořích.