Koupací jezírka - funkční a estetické prvky zahrad
04.06.2014
Nemůžete se rozhodnout, zda si na zahradu pořídit bazén nebo raději koupací jezírko? Pokud chcete, aby měla vodní plocha všestrannější využití a kromě koupání plnila i funkci relaxační a okrasnou, rozhodněte se pro zahradní jezírko. Stane se funkčním i estetickým prvkem vaší zahrady, kde si užijete báječné koupání bez chlorované vody.
Koupací jezírka jsou pro mnohé ještě novinkou. Spousta lidí je totiž toho názoru, že na koupání je určen bazén a jako okrasná vodní plocha slouží zahradní jezírko. Dnes však můžeme obojí spojit dohromady a vytvořit zahradní koupací jezírko, které je vlastně okrasným jezírkem s praktickým využitím. V posledních letech se tak koupací jezírka stávají oblíbeným prvkem moderní zahradní architektury. Navíc, kdo již měl tu možnost se přesvědčit, jak čistá může být voda ve správně udržovaném zahradním jezírku, většinou se již ke chlorované bazénové vodě vracet nechce.
Koupání bez kompromisů
Nezáleží na tom, jestli máte velkou nebo malou zahradu, jestli je úzká nebo ve svahu. Koupací jezírko může být navrženo individuálně a může se přizpůsobit jakémukoliv prostoru. Nejste tak brzděni žádnými limity, jako by tomu bylo při výstavbě zahradního bazénu. Koupací jezírko do vaší zahrady zkrátka dokonale zapadne a bude působit tak, jako by tam bylo odjakživa. Zapomeňte na klasický modrý ovál s chemicky upravenou vodou a dopřejte si volné oblé tvary perfektně zapadající do krajiny. Vybudovat koupací jezírko není nijak složité a stavebně se příliš od budování bazénu neliší. Víte, kam jezírko chcete umístit, jak má být velké a jaký by mělo mít tvar? Pak máte téměř vyhráno. Vždy je však lepší požádat o návrh zahradního architekta, který dokáže koupací jezírko správně začlenit do stylu zahrady.
Rozměry koupacího jezírka
Koupací jezírko vypadá na první pohled jako klasické zahradní jezírko, liší se však velikostí a vnitřním uspořádáním hloubek. Zahradní jezírko má pouze estetickou funkci, zatímco koupací jezírko musí mít také dostatečně velikou funkční - tedy koupací část. Záleží samozřejmě na vás, jestli vám postačí jezírko, v němž jen smočíte nohy, nebo si v něm chcete také zaplavat. Ve druhém případě je třeba počítat s délkou nejméně 5 metrů a šířkou okolo 3 metrů. Je třeba také připočítat prostor, který zabírají boční mělčiny osázené vodními rostlinami. Důležitá je pak samozřejmě také hloubka koupacího jezírka, abychom při plavání nedřeli koleny o dno. Minimem je hloubka 1,5 metru, v mělčích nádržích si pohodlně nezaplavete a navíc se v nich v létě voda rychle ohřívá.
Čistá voda bez chemie
Koupání v klasickém bazénu, jehož voda je ošetřována chemickými přípravky, nedělá každému dobře. O to více nás může překvapit, že se v koupacím jezírku můžeme osvěžovat ve vodě, která není nijak chemicky upravována. Koupací jezírko je založeno na přírodním, nechemickém způsobu čištění vody. Každé jezírko je totiž biotop, stejně tak i koupací jezírko je alespoň částečným biotopem. Není tedy samočistící a pro udržení čistoty nestačí jen vodní rostliny, proto je třeba vodě v nádrži pomoci technologickou cestou, tedy použitím filtrů do koupacího jezírka. V takovémto filtru probíhají v podstatě stejné procesy, jako v samotném jezírku. Pracuje se s biologickým typem čištění vody a v žádném případě není přidávána žádná chemie. Filtr je tak možné jednoduše a rychle vyčistit a špínu z něj vypustit. Filtry pro koupací jezírka jsou na pravidelnou údržbu a snadné čištění konstruovány. Čistotu vody v koupacím jezírku udržujeme nejen pomocí pečlivě zvolené biologicko-mechanické filtrace, ale také například UV lampou a vodními rostlinami vysázenými v mělké zóně. Právě rostliny a bakterie dopomáhají k čistění vody pomocí biologických procesů.
Je třeba mít stavební povolení?
Stavební zákon pojem „koupací jezírko“ přímo nezmiňuje a není v něm ani nijak vymezen, proto mezi lidmi panuje nejistota, zda je třeba mít pro jeho vybudování stavební povolení. Může se dokonce stát, že jednotlivé stavební úřady vyhodnotí stejná jezírka rozdílně. Je proto vždy dobré se obrátit na příslušný stavební úřad a nutnost povolení tam konzultovat s úředníky. Většina koupacích jezírek totiž bez problémů přesahuje plochu 16 m2 zastavěné plochy, což je poměrně dost, proto bychom výstavbu měli raději jaksi zlegalizovat.
Prvky z ucelené řady technologie pro vodní plochy a potůčky v zahradách od špičkového německého dodavatele OASE GmbH naleznete v prodejnách VLADEKO.
- PR článek -
Foto: archiv OASE GmbH.
Článek byl zobrazen 30160 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Připravte si velikonoční zahradní párty
Chystáte letos na Velikonoce zahradní slavnost? Oslavy jara jsou začátkem outdoorové sezony a velikonoční svátky a s nimi spojené volno, jsou skvělou dobou, kdy uspořádat první letošní grilovačku s posezením venku. Vládní opatření a současná situace sice nepřejou velkým oslavám se spoustou hostů. Zahradní párty si ale můžete užít i v úzkém rodinném kruhu.
Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.
Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.
Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pokud máte vlastní zahrádku a rádi si na ni vypěstujete také něco k přímé spotřebě, vyzkoušejte kustovnici čínskou, která je velmi nenáročná na pěstování a přitom jsou její plody doslova elixírem mládí a dlouhověkosti.
Z čeho postavit zahradní zídku – tipy, možnosti, inspirace
Zahradní zídky mohou plnit různé funkce - oddělení prostoru, vytvoření víceúrovňové zahrady, zpevnění svahu apod. Využít k jejich stavbě lze stejně dobře cihly, kámen, beton nebo betonové tvárnice, dřevo anebo tyto materiály různými způsoby kombinovat. Podívejme se na přehled těch nejužívanějších materiálů ke stavbě zahradních zídek.
Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.