Reklama

Betonové bazény

Přestože se betonové bazény těšily velké oblibě zejména v minulých letech a dnes již řada lidí dává přednost modernějším bazénovým technologiím, najdou si i přesto své majitele. Mají totiž ze všech dnes dodávaných bazénů nejdelší životnost a tak jsou mnozí ochotní vyhradit více času i finančních prostředků na jejich výstavbu.

Konstrukce betonových bazénů

Základem konstrukce betonového bazénu je tedy beton, který je použitý jak na dno, tak i na stěny. Podle zvolené velikosti bazénu je třeba provést výkop a odvézt zeminu. Na dno výkopu se položí štěrkový podsyp. Stěny se vytvoří vylitím betonu do bednění s ocelovou výstuhou. Ocelová výztuha je nezbytná ve vertikálním i horizontálním směru zdí i dna. Použitý může být vodostavební beton. Zejména při kruhovém zaoblení tvaru bazénu je nutné dbát na statiku stěny. Tepelná izolace a hydroizolace jsou již součástí skladby konstrukce betonového bazénu.

Tvary a velikost

Základním tvarem betonových bazénů je obdélník, ale není problém tyto bazény vyrobit i v jakýchkoliv složitějších tvarech. Jejich velikost, tedy délka, šířka a hloubka není nijak limitována, záleží tak každém, jak velký bazén si nechá na zahradě, případně v domě vybudovat. Při dodržení zásad kvalitní výstavby a statiky je možné postavit betonový bazén jakéhokoliv tvaru, velikosti a hloubky.

Povrchy betonových bazénů

U betonových bazénů je možné se setkat se třemi typy povrchů:

Nátěr - nejjednodušší způsob ukončení betonové plochy. Nátěr je možné provést v případě, že je celá betonová konstrukce vodotěsná. Je třeba provést začištění a vyspravení betonové konstrukce do hladké plochy, poté provést penetraci betonu a minimálně dvakrát natřít barvou na bazény. Nevýhodou nátěru je, že se po čase musí obnovovat.

Fólie – další možné ukončení betonové konstrukce, která však v tomto případě nemusí být vodotěsně provedena. Speciální bazénová fólie s antibakteriální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování baktérií a plísní, se svařuje z jednotlivých pásů o šířce 1,65 nebo 2 m na podkladovou geotextílii. Na hranu bazénu se následně přikotví pomocí poplastovaných lišt, horní hrana se obloží obvodovým lemem. Vyvložkováním bazénu fólií si zajistíme hydroizolaci a zároveň získáme barevnou povrchovou úpravu. Fólie se vyrábí v několika základních barvách, jako je bílá, písková, šedá, modrá a azurová, případně v dekoračních vzorech, jako je mozaika či mramor. Síla fólie se různí, ideálně by měla mít alespoň 1,5 mm. Tyto fólie jsou velice odolné vůči protržení.

Obklad – asi nejpoužívanější způsob ukončení betonové konstrukce. Konstrukce musí být začištěna, napenetrována a opatřena hydroizolační stěrkou. Poté je možné nanést lepidlo podle zvoleného obkladu. Na výběr jsou keramické mozaiky různých tvarů, barev, profilů na hrany schodů, přelivných hran a koutů. Provedení může být hladké i protiskluzové. Kromě keramického obkladu je možné použít také skleněnou mozaiku rovněž v různých barevných provedeních. Obklad je třeba vyspárovat

Vybavení bazénu

Betonové bazény jsou vybavovány schodištěm, které se zhotovuje stejným způsobem z bednění vyplněné betonem a ocelovou výztuhou. Schodiště se vkládá jak do půdorysu bazénu - do rohu nebo v celé šířce, tak i mimo půdorys. Pro větší bezpečnost je schodiště potaženo silnou protiskluzovou fólií, jejíž povrch tvoří pyramidální výstupky. Protiskluzová fólie na schodech může mít různé barvy, případně může být tvořena kombinací svou barev (např. modrá s bílou hranou). Do betonového bazénu je možno použít jakoukoliv technologii na údržbu. Samozřejmostí jsou skimmery, trysky (masážní, sací, vpustní a přivzdušňovací), světla, dnové výpustě, protiproud, masážní produkty a různé bazénové relaxační technologie.

Výhody a nevýhody betonových bazénů

Díky své vysoké kvalitě se betonové bazény řadí do vyšší třídy a vynikají dlouholetou životností. Jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození a vynikají krásným vzhledem. Za nevýhodu je považována delší doba výstavby, pro vyhotovení betonového bazénu je třeba 40 až 60 dní. Dalším mínusem jsou pak relativně vyšší náklady na stavbu. Z tohoto důvodu jsou betonové bazény často nahrazovány novějšími bazénovými technologiemi.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Reklama

Náš tip

Rostliny pro zdraví na Vaši zahrádku

Vypěstujte si plody, které podporují zdravý životní styl a vytvořte ze své zahrádky jedinečnou zásobárnu vitamínů. Nemusíte být odborník - vybíráme snadno pěstovatelné druhy.

 

Originální sauny Dyntar

Firma Dyntar je českým výrobcem originálních saun na zakázku. Jedinečné řešení a vysoká kvalita provedení každé sauny. Bezplatné poradenství, 7 let záruka. Nabízíme víc, než ostatní.

 

Matrace Store – vše pro zdravé spaní

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

Čistič a odšeďovač

Odšeďovač je vhodný především pro terasy, zahradní nábytek, dřevěné palubky, fasády a jiné plochy, např. členité plochy v exteriéru, které znesnadňují nebo znemožňují klasické broušení.

 

Sedací pytel Polštář XXXL Plus

Lehací a sedací polštář plní řadu funkcí ve Vašem obydlí, může ležet na zemi a plnit funkci matrace, nebo ho můžete postavit na výšku a vytvořit si pohodlné sezení, tím bude plnit funkci křesla.Originální sedací vaky pro děti i dospělé nakupujte přímo u českého výrobce Relax-vaky.

 

Reklama

Firmy z oboru

Sauny Dyntar - originální sauny na míru

Společnost Dyntar, s.r.o. již více než 25let nabízí jedinečné řešení modelových saun na míru.

Luxusní přelivové bazény CENTRAL-POOL

Centralplast je výrobcem exkluzivních přelivových bazénů a dodavatelem zastřešení se sídlem v Hradci Králové.

Hanscraft - vířivky, sauny, wellness

Kvalitní pevné i nafukovací vířivky, sauny, zahradní nábytek, grily, bazénová chemie atd. Navštivte náš showroom Hanscraft v Čestlicích a Liberci.

Partnerské weby

Reklama

 

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . TOPlist